Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Ośrodek Pomocy Społecznej w Zaniemyślu

akty prawne

Kwestia Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie została uregulowana w aktach prawnych i są to:

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z dnia 20 września 2005 r., Nr 180, poz. 1493)

 Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 13 lipca 2010 r., Nr 125, poz. 842)

KRAJOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE  na lata 2014-2020

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 stycznia 2011 r. w sprawie Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie ( Dz. U. nr 28, poz. 146)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 22 lutego 2011 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kwalifikacji osób zatrudnionych w tych ośrodkach, szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz kwalifikacji osób prowadzących oddziaływania korekcyjno-edukacyjne. (Dziennik Ustaw nr 50 poz. 259 z 8 marca 2011 r.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 3 czerwca 2011 r. w sprawie nadzoru i kontroli nad realizacja zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta".

 

Na poziomie gminnym obowiązuje podjęta 05 czerwca 2017r  Uchwała Nr XXXII/219/2017 Rady Gminy Zaniemyśl w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie  oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie  w Gminie Zaniemyśl na lata 2017-2025 ( dokument pożna pobrać wchodząc na stronę  www.zaniemysl.pl w zakładkę BIP -następnie Uchwały Rady Gminy i wybierając  podaną uchwałę do której jest załączony dokument

 

OSOBY STOSUJĄCE PRZEMOC W RODZINIE

 
OSOBY STOSUJĄCE PRZEMOC W RODZINIE
Trudno jest nakreślić portret osoby stosującej przemoc. Postępowanie sprawców często bywa wspierane przez czynniki kulturowe, w wielu przypadkach przemoc jest związana z nietrzeźwością sprawców, ale alkohol nie powinien być obarczony bezpośrednią i wyłączną odpowiedzialnością za przemoc, nie jest przyczyną, ale może wpływać na przemoc poprzez wzmacnianie czynników ryzyka i potęgowanie ich działania, chociaż nie jest za nie bezpośrednio odpowiedzialny. Wyeliminowanie go wcale nie musi oznaczać zlikwidowanie przyczyn przemocy.
 
PRZEMOC RODZI PRZEMOC.
Prawie wszystkie osoby stosujące przemoc w dzieciństwie i/lub młodości byli
KRZYWDZENI, ZANIEDBYWANI, BICI, CZY MOLESTOWANI SEKSUALNIE
 
Skuteczne przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wymaga bezwzględnego karania osób stosujących przemoc oraz podejmowania innych działań mających na celu zapobieganie temu zjawisku.Za stosowanie przemocy  w rodzinie przepisy karne obowiązujące w naszym kraju przewidują  Sankcje dla osób stosujących przemoc przewidziane są one określone w różnych artykułach kodeksu karnego:
Art. 207 kk – znęcanie się
Art. 157 kk – naruszenie czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia
Art. 156 kk – ciężki uszczerbek na zdrowiu
Art. 190 kk – groźby karalne
Art. 191 kk – zmuszanie do określonego zachowania
Art. 197 kk – zgwałcenie

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.